ZAUJÍMAVOSTI BALI

Uluwatu

Chrám Pura Luhur Uluwatu sa nachádza na poloostrove Bukit a považuje sa za jedno z najkrajších a najposvätnejších miest na Bali. Bol postavený v 11. storočí na skale vo výške 70 m nad oceánom a jeho návšteva sa stane jedným z vašich najnezabudnuteľnejších zážitkov na Bali. Je zasvätený duchom oceánov a morí. Počas sviatku Galungan sa tu každoročne zhromažďujú celé rodiny, aby im prejavili svoju úctu. Tí, ktorí si surfovanie zamilovali hodnotia vlny v okolí Uluwatu ako perfektné a jedny z najlepších na svete. Nad útesom sa môžete usadiť v baroch či kaviarňach, odkiaľ môžete pozorovať surferov na vode alebo jeden z najkrajších západov slnka na Bali.

Ubud

Je mesto, ktoré zachytáva bohatú kultúru Bali. Nachádza sa v strede ostrova. Mnohí ho vnímajú ako mesto pokoja, relaxácie a meditácie a toto všetko zažívate obklopení ryžovými poliami. Mnoho ľudí z celého sveta sem cestuje kvôli kurzom jogy. Nájdete tu veľa chrámov, galérií a remeselných dielničiek. Keď sa ocitnete na Bali, návštevu tohoto mesta by ste určite nemali preskočiť.

Bali a pláže

Charakterizujú ich tri slová - krása, dĺžka a priezračná voda. Každá pláž je jedinečná a ponúka niečo iné. Ak milujete potápanie, východná časť Bali je na to stvorená. Surferi si zase užijú perfektné vlny na poloostrove Bukit. V prípade, že hľadáte rušný plážový život, nájdete ho v oblasti Kuta.

Severné Bali

Je oblasťou, kde sa kultúra ostrova zachovala najviac a obyvatelia dedín si stále udržiavajú tradičný spôsob života. Severná časť ostrova Bali je, v porovnaní s južnou, drsnejšia, len málo dotknutá turizmom a nachádzajú sa tu pláže s čiernym pieskom. Na severe máte možnosť vidieť aj sopky, ryžové polia, plantáže s klinčekmi a potápanie tu bude radosť!

Nusa Lembongan

Ostrov, ktorý je perfektnou zastávkou počas vašej dovolenky na Bali. Nájdete tu panenské pláže, tyrkysovo sfarbenú vodu a oveľa menej turistov než inde! Pocitovo ako v raji. Ponúka výborné podmienky pre potápanie aj iné vodné športy. Pri potápaní budete mať možnosť vidieť pestrý podmorský svet a veľké plantáže s morskými riasami.

Ostrovy Gili

ideálnym miestom pre zaľúbených, ale na svoje si prídu aj tí, ktorí majú v obľube rušný nočný život. Obklopujú ich koralové útesy, čo tvorí skvelé podmienky pre potápanie a šnorchľovanie. Pobyt na ostrovoch Gili znamená, že ráno sa budete prebúdzať s výhľadom na východ slnka za sopkou Gunung Rinjani na Lomboku a večer sa zase môžete kochať výhľadom na západ slnka za horou Batur Agung na Bali. Na ostrovoch je striktne zakázané presúvať sa na autách alebo motorkách - miesto toho sa tu používajú bicykle alebo konské záprahy. Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť než stokrát počuť.

Ceremónie a tanec

Balijská kultúra plná ceremónií, obradov a tancov značne prispieva k exotickosti ostrova. Pre nás, cudzincov, môžu vyznievať až nevkusne, no zároveň skutočne a unikátne. Odráža sa v tom život miestnych a ich hlboké prepojenie s hinduizmom.

Balijská gastronómia

Ovplyvnili ju mnohé kultúry, ktoré v minulosti ostrov obývali. Balijci si časť prevzali z čínskej kuchyne, niečo zase z holandskej či indickej kuchyne, ale aj celkovo z európskej kuchyne. Ich miestne špeciality podávajú na mnohých miestach - od menších bistier tzv. warrung-y až po luxusné reštaurácie.