BEZPEČNOSŤ BALI

Mierumilovné Bali

Ostrov Bali je jeden z najbezpečnejších ostrovov v Indonézii. Je to pravdepodobne vďaka mierumilovnosti, ktorú v sebe hinduizmus nesie, a ovplyvňuje každý deň v živote miestnych aj turistov.

Ľudia sú ale stále len ľudia, preto zvážte niekoľko nasledujúcich rád:

  • Na pláži si nenechávajte väčší obnos peňazí
  • Po polnoci na motorke nejazdite, ak to nie je nevyhnutné
  • Nekupujte marihuanu ani iné drogy od neznámych ľudí, môžu to byť policajti v civile - tresty sú fatálne!
  • Keď sa vyskytne problém, kontaktujte aj tourist police a nie len obyčajnú políciu
  • Nepite príliš veľa tvrdého alkoholu, v kluboch pre mladých často nalievajú alkohol veľmi zlej kvality

Výber peňazí z bankomatu

Najlepšie sú tie umiestnené v bankách. Sú otvorené 24 hodín denne a predídete tak problémom akéhokoľvek charakteru. Sú strážené a tiež tam prebieha monitoring osôb. Ďalšou možnosťou sú strážené výberné miesta - inými slovami "búdky s bankomatmi", sú bezpečné.

Pouličné bankomaty NIE! Bankomaty na uliciach v turistických oblastiach ako sú Kuta alebo Legian nie sú najvhodnejším miestom na výber peňazí, dávajte si pozor hlavne preto, že bankomatové karty zvyknú kopírovať

Občasná kriminalita

Vreckoví zlodeji - v zopár prípadoch, ktoré sa vyskytli, sú zodpovední Indonézania z iných ostrovov a na Bali sa zdržiavajú len kvôli práci, no celkovo odporúčame nezdržiavať sa v noci na prázdnych plážach ani v opustených uličkách na Kute.

Nočné párty - Legian a Kuta sú štvrte kde sa v noci pohybujte len v skupinkách, keďže tieto miesta sú populárne medzi mladými Austrálčanmi a často sú "odtrhnutí z reťaze"

Zmenárne

Jednoducho povedané, peniaze si meňte len a len v bankách alebo autorizovaných zmenárňach. Pouličné stánkové zmenárne síce naoko ponúkajú a trochu lepší kurz, no keď dôjde v výdaju zmenených peňazí, vždy nejaká bankovka chýba. Neveľkú sumu si pokojne zmeňte aj na letisku, kurz je tam priemerný.

NÁŠ TIP: Ak si chcete dovolenku na Bali užiť bez zbytočného stresu, prenajmite si auto aj s šoférom. Pozná cestu lepšie, orientuje sa aj v skratkách a dobrý šofér vás povodí aj po miestach, ktoré by ste normálne nevideli. Riadiť auto či motorku po ostrove na vlastnú päsť je náročné a môže vás nepríjemne prekvapiť. Taxík je drahý a Uber nefunguje po celom ostrove, len v niektorých jeho častiach.