INDONÉZIA INFO

Niečo málo o Indonézii

Indonézia leží na rovníku a skladá sa z viac než 17000 ostrovov. V Indonézii žije viac ako 230 miliónov ľudí. Patrí medzi najľudnatejšie krajiny sveta. Hlavným mestom je Jakarta, nachádza sa na ostrove Jáva.

Historický význam Indonézie začal už v 7. storočí, kedy prebiehalo obchodovanie s Čínou a Indiou, čo podporilo rozvoj indickej kultúry a v rámci nej aj hinduistického aj budhistického učenia. Indonéziu ovplyvnili aj moslimskí obchodníci, ktorí na ostrovy priniesli Islam, ale aj európski kolonizátori - súostrovie bolo holandskou kolóniou až 3 a pol storočia, teda do vyhlásenia nezávislosti po druhej svetovej vojne.

V súčastnosti je Indonézia, s ohľadom na veľkosť svojej ekonomiky, členom skupiny G20, ktoré sa inak nazýva aj ASEAN.

Miestna kultúra a jazyk

Ako výsledok historického vývoja, obyvatelia indonézskych ostrovov patria do rôznych jazykových, etnických aj jazykových skupín. Spoločný boj proti kolonializmu ich však do istej miery spojil a svoju identitu postavili na spoločnom jazyku a etickej a náboženskej rozdielnosti. Ich miestne národné motto "Bhinneka Tunggal Ika" sa prekladá ako "Mnoho, ale jeden". Rozdielnosť, ktorá je pre Indonéziu tak typická a zaujímavá v jednej vete.

Trochu geografie

Napriek tomu, že spomedzi najľudnatejších krajín sveta sa Indonézia umiestňuje na štvrtej priečke, stále si udržiava veľkú časť divokej prírody a bohatej biodiverzity. Z celkového počtu 17 508 ostrovov ležiacich na rovníku je obývaných asi 6000. Najväčšie z nich sú Jáva, Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea a Sulawesi. Najvyššou horou súostrovia je Puncak Jana (4 884m), ktorá sa nachádza na ostrove Nová Guinea. Indonézia je tiež známa vysokých počtom aktívnych sopiek, až okolo 150. A keďže ide o rovníkovú oblasť, tropická klíma so sebou prináša obdobia sucha a obdobia dažďov, priemerná vlhkosť vzduchu je 80% a teplotné výkyvy počas roka sú iba minimálne.

NÁŠ TIP: Keď budete v Indonézii, nezabudnite sa zastaviť aj na Bali.