AKTIVITY BALI

Šnorchlovanie a potápanie na Bali

A nielen na Bali! Indonézia ponúka veľmi kvalitne oblasti práve pre šnorchlovanie a potápanie. Dokonca niektoré z lokalít patria medzi svetovo najlepšie.Na Bali a na ostrove Flores sa nachádza niekoľko českých potápačských centier, no keď ste už na takomto mieste, mohlo by vás mrzieť neyskúšať potápanie vo viacerých lokalitách. Šnorchlovanie je jednoduché a veľmi fajn na severe Bali. Ľudia majú tiež radi ostrovy Gili.

Kam za šnorchlovaním

Koralové útesy pri Bali - dá sa k nim dostať ľahko, no občas sa ponad ne nedostanete inak ako loďou

CK Go2 ponúka, v rámci svojich zážitkových dovoleniek, aj pobyty v všetkých lokalitách - podľa požiadavok klienta

Amed, Tulamben - lokalita je to pokojná, bez prúdu a nachádza sa tam vrak lode USS Liberty a japonskej lode

Nusa Lembongan, Penida - šnorchľujete na koralmi a k tomu je možnosť plávať s mantami

Padangbai - na jednej z pláží pri Padangbai je šnorchlovanie slušným zážitkom, no nachádza sa tam aj prístav pre trajekty

Nusa Menjagan - tak toto sú najkrajšie a aj najzachovalejšie koraly na Bali! Šnorchlujete z lode pozdĺž malého ostrova

Ostrovčeky Gilies - 3 malé ostrovy nad Lombokom, cesta loďou z Bali trvá síce niekoľko hodín, no čakajú vás krásne pláže a koraly!

NÁŠ TIP: Šnorchlovanie na Bali sa vám môže stať skvelým zážitkom! Lokalít je dosť a vhodné je aj pre menej zdatných plavcov, čo je pre niektorých o stres menej. A ak by ste aj tak potrebovali nejakú tú istotu, k dispozícii sú plávacie vesty alebo špeciálne penové trúbky. No a takisto plutvy a šnorchel.

Vychytené potápačské lokality

Možností je v Indonézii hojne, stačí si len vybrať - podľa skúseností a finančných možností.

Nusa Lembogan a Penida - cenovo dostupné, náročnosť ponorov - stredná, vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých

Komodo a Flores - cenovo náročnejšie, náročnosť ponorov - stredná, vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých + uvidíte najväčšie jaštery na svete, varany komodské

USS Liberty v Tulambene - vrakové potápanie na severe Bali

Raja Ampat - finančne veľmi náročné, patria medzi najkrajšie potápačské lokality v Indonézii a tiež na svete

Ostrovy Gili - cenovo veľmi dostupné, vhodné aj pre začiatočníkov, ponúkajú kurzy PADI + krásne pláže a uvoľnená atmosféra ostrovov a je možné, že uvidíte korytnačky!

Ostrov Menjagan - cenovo dostupný, vhodný aj pre začiatočníkov, ponúkajú kurzy PADI, ostrov má príjemnú atmosféru a krásne koralové záhrady

NÁŠ TIP: Certifikované potápačské školy ponúkajú zkúšobné ponory bez nejakých nevyhnutných papierov. Cena sa pohybuje od 35 USD.


Joga na Bali

Ostrov Bali mal vždy svoje čaro a Ubud bol jeho duchovným centrom. Postupom času začali vznikať jogové študiá a rozšírila sa aj do priľahlých mestečiek a na pláže. Joga už teda nie je koncentrovaná len na jednom mieste, práve naopak, nájdete ju po celom Bali, vrátane juhu ostrova.

Centrá jogy

Ubud - je centrom jogy na Bali, nájdete tu štúdiá slušnej kvality, no v ponuke sú aj miestne štúdiá s miestnymi cvičiteľmi

Canggu - obľúbená a živá oblasť na pláži, nájdete tu hneď niekoľko jogových štúdií a takisto je tu možnosť surfovať pre začiatočníkov

Amen, sever Bali - pokojná oblasť pri pláži s čiernym pieskom, nachádza sa tu len zopár jogových štúdií, vhodné miesto pre meditáciu a jogu

Uluwatu - najkrajšie pláže na Bali! + možnosť cvičenia jogy na Padang Padang, Uluwatu alebo Jimbaran

NÁŠ TIP: Keď budete v Ubud-e, zapíšte sa na jeden z kurzov varenia - naučia vás príprave netradičných a zdravých jedál.

Prevažnú časť kurzov a lekcií jogy sa môžete zúčastniť aj ako začiatočník. Potrebujete len veľmi málo a to - pohodlné oblečenie. Zvyšné záležitosti ako podložku alebo iné pomôcky si viete v jogovom štúdiu bez problémov zapožičať. Lekcie začínajú meditáciou alebo relaxáciou, počas čoho sa má človek upokojiť a naladiť sa na cvičenie. Potom prejdete k sérii cvičení, ktorými sa rozhýbete a pozvoľna prejdete k jogovým cvikom. Mali by ste sa takto dobre ponaťahovať. Lekcia končí znova v relaxačnej pozícii.

Zájazdy vám ušité na mieru (s českým sprievodcom)

Pre všetkých nadšencov jogy sme pripravili zážitkový pobyt, počas ktorého spoznáte Bali a povenujete sa aj joge. Spolu s českou cvičiteľkou jogy, Lindou Michnnovou, môžete objavovať čaro ostrova Bali a zároveň cvičiť jogu každý deň. Tento druh zájazdov na Bali je koncipovaný tak, že ich zvládne každý. Tí ktorí sú v joge začiatočníci, sa vďaka citlivému prístupu cvičiteľky ľahko začlenia a zase tí, ktorí cvičia jogu dlhodobo, si bezpochyby rozšírie svoje znalosti. A toto všetko sa odohráva uprosted balijského raja.


Výstupy na sopku?

Áno! A je to zážitok, ktorý stojí za to. V Indonézii sa nachádza naozaj mnoho sopiek, na ktoré sa dá vyjsť a užívať si výhľad, ktorý ponúkajú. Väčšinou je cesta hore náročnejšia, preto budete pravdepodobne potrebovať sprievodcu, ktorý pozná cestu a vie ako sa tam dostať.

Tie s najkrajšími scenériami

Sopka Gunung Agung (3142 m) je najvyššou na Bali a zároveň je aj najposvätnejšou horou pre miestne hinduistické obyvateľstvo. V nížinách je obklopená rýžovými poliami a keď sa na ňu človek pozrie zdole, je to celé veľmi pôsobivé, možno až dramatické! Výstup na sopku začína krátko po polnoci, hore kráčate kamenistým terénom a trvá to asi 4 hodiny - v závislosti od toho, v akej ste fyzickej kondícii a ktorý vrcholok sopky si vyberiete za svoj cieľ. Hore dorazíte ešte pred úsvitom spolu so sprievodcom, ktorý vás cestou bude viesť.

NÁŠ TIP: Nočnú cestu je teda možné absolvovať so sprievodcom a čo sa cien týka, je to približne 1000 CZK na osobu. Ak sa ale rozhodnete ísť na vlastnú päsť, počítajte s dohadovaním sa so správcom parku na kontrolnom stanovišti.

Asi 30 minút od Bali sa nachádza prístav Banuangi, z ktorého sa ľahko dostanete na Jávu, teda konkrétnejšie jej východnú časť, kde sa týči slávna sopka Kawah Ijen. Do kráteru kráčate spolu s banníkmi, ktorých zvyknú volať "bojovníci z Kawah Ijen" - z kráteru sopky vynášajú veľké kusy síry.

  • Pod sopku sa dostanete dá dostať jedine terénnym autom alebo motorkou
  • Keď ste už tam, dá sa zostúpiť až do kráteru, kde sa ťaží síra
  • Obľúbenou zážitkovou aktivitou po výstupe je šnorchlovanie pri Jeleňom ostrove

Ďalšou je populárna sopka Batur. Nachádza sa na Bali. Je nutné mať so sebou sprievodcu, výstup je stredne náročný a celkom trvá nejaké 2 hodiny. Hore vás čaká úžasný výhľad na jazero a zaujímavá sopečná krajina.

Sopka Rinjani. Nájdete ju na Lomboku, vedľa Bali. Je druhou najvyššou horou Indonézie, cesta nahor trvá tri dni a milovníci horských túr budú mať o nezabudnuteľný zážitok naviac! Ide o náročný výstup, počas ktorého prespávate v stanoch vo výstupových táboroch, stojí okolo 2200 CZK na osobu, ale ľutovať to iste nebudete.

V ponuke je aj sopka Bromo, ktorá sa nachádza vo východnej časti Jávy, neďaleko mesta Surabaya. Výstup je veľmi jednoduchý a turisti ho obľubujú, preto rátajte s tým, že tam sami asi nebudete. Ak by ste si to priali, ubytovať vás vedia priamo na okraji mohutného "mesačného kráteru". A ak neobľubujte byť pri výstupoch vo skupinách turistov, namiesto pozorovania východu slnka nad sopkou Bromo, kde by ste to zažili určite, sa vyberte do mesačného kráteru. Môžete ísť pešo, terénnym autom alebo dokonca aj na malých koňoch.


Indonézska kuchyňa nie je iba smažená ryža

Priviesť si balijskú kuchyňu so sebou domov môže byť, okrem spomienok, jednou z najhodnotnejších vecí, ktoré získate. Na svoje si prídu vegetariáni, aj tí, ktorí mäso neodmietnu. Miestni kuchári vás zasvätia do tajov tradičnej balijskej kuchyne, kde sa naučíte kombinácii korenín, príprave štipľavých aj menej štipľavých omáčok a tiež skvelej kuracej polievky!

Hlavným kulinárskym centrom na Bali je mesto Ubud, no sú nimi tiež Seminyak, Sanur alebo Nusa Dua.


Kvalitné masáže za málo peňazí

Bali a masáže sa nedajú odeliť. Po stáročia si tu ženy z generácie na generáciu odovzdávali skúsenosti a znalosti ako masírovať a nakoniec z toho vznikol druh masáží, ktoré dnes poznáme pod názvom balijská tradičná masáž. Indonézania nemali k modernej medicíne prístup, namiesto toho vynaliezli masáže, ktoré môžu pomocť pri únave, ale aj pri horúčke či iných neduhoch.

Odporúčame navštíviť aspoň jeden z nasledujúcich salónov: Taksu Spa, Soma, Gold Dust, Aroma Spa Retreat.


Bali, ale aj celá Indonézia patrí medzi najlepšie surferské miesta na svete.