10x NAJ BALI

10x kde šnorchľovať a potápať sa

Nusa Penida. Ostrov sa nachádza v susedstve Nusa Lembongan, má krásne a bohaté koralové záhrady a veľké útesové ryby.

USS Liberty, Tulamben. Známy vrak lode, ktorý je potopený v hĺbke od 5 do 15 metrov v severnej časti Bali.

Japonský vrak lodi, As. Tento vrak sa tiež nachádza na severnom pobreží, no vo veľmi malej hĺbke a obklopujú ho koralové záhrady. Kávopičov poteší kaviereň hneď pred vrakom.

Amed. Mestečko je to príjemné a tiež sa nachádza severe Bali. Považuje sa za základňu šnorchľovania a potápania. Je takisto skvelé na trénovanie "frrediving".

Jelení ostrov, Pemuteran. V okolí ostrova sa dajú sa tu vidieť čarovná príroda v podobe tých najkrajších koralových útesov. Tiež sa tu šnorchľuje a potápa. Výlet loďou.

White beach, Padangbai. Šnorchľujete priamo z pláže, ktorá je v blízkosti prístavu Padangbai. Je to pekná pláž a má niekoľko koralových útesov. Dá sa tam pokojne vybrať výlet aj na jeden deň, pokiaľ ste ubytovaní v južných letoviskách.

Ostrovy Gili. Sú obklopené koralovými útesmi, je tam pohoda a možno sa vám podarí vidieť aj korytnačku. Veľmi dobrá lokalita na šnorchľovanie a potápanie.

Ostrovy Komodo a Rindža. Ideálne miesto na šnorchľovanie a potápanie. Máte tu možnosť navštíviť aj Národný park Komodo Rindža.

Raja Ampat, Manado. Jedinečná destinácia pre potápačov. Patrí medzi najlepšie lokality na potápanie na svete vôbec.

10x najlepšie zážitky na Bali

Rafting pod sopkou Agung. Plavba plná zážitkov pomedzi ryžové polia po rieke Telaga.

Masáže. Skvelou voľbou je aj masáž v profesionálnom masážnom salóne - odporúčame masáž s horúcimi kameňmi. Prebiehajú ale aj na pláži, tam viete cenu zjednať aj na 50 000 IDR.

Kurzy varenia. Tradičné indonézske jedlá vás iste naučia pripravovať v jednej kuchárskych škol v Ubud-e.

Cyklistika v ryžových poliach. Inak povedané aj - zjazd z úpätia Kintamani. Zážitok, ktorý by ste si v centre ostrova nemali nechať ujsť!

Výstup na Agung. Na výhľad z najvyššej hory na Bali sa len tak nezabúda. Jediná vec, ktorá sa vám tam ale zíde je dobrá fyzická kondícia.

Lekcie jogy. Zacvičte si v jednom z jogových štúdií v Ubud-e alebo na severe Bali.

Ochutnávka rýb na trhu, večera v Jimbaran. Turisti majú túto oblasť veľmi radi - možno aj preto, že večerať rybie špeciality na pláži pri západe slnka sa nám nepodarí každý deň.

Lekcie surfovania. Na Bali sú veľmi dobré vlny pre začiatočníkov aj pokročilých. Odporúčame pláže Legian, Kuta alebo Canggu.

Šnorchľovanie pri Jeleňom ostrove. Najlepšia šnorchlovacia oblasť! Počas poldňového výletu na lodi môžete šnorchľovať nad nedotknutými koralmi kde pláva množstvo farebných rybičiek.

10x kde sa dobre najesť

Kat's Kitchen, Jimbaran a Ungasan. Kvalitná thajská kuchyňa a dobrá cena. Sú to dve reštaurácie smerom na poloostrov Bukit.

Pirate bay, Nusa Dua. Kaviareň a reštaurácia na pláži Nasa Dua, k tomu cenovo dostupné. Zaujímavý interiér, sedíte na stromoch a majú pirátsku loď, ktorá je preliezačkou pre deti.

Kontiki Sushi II, Kuta. Japonská reštaurácia v srdci oblastí Kuta/Legian. Kvalitná jedlo a dobrá cena, teda aj obľubujete sushi.

Made Bagus cafe, Jimbaran. Povečerať na pláži v Jimbaran-e je obľúbenou záležitosťou turistov. Miestni chodia do Menega Cafe.

Varuna Warung. Reštaurácia Makasang Padang. Jedlo je už uvarené, vy si vyberáte len porciu - veľký výber mäsa a zeleniny.

Monsieur Spoon. Ide o kaviarenský reťazec, ktorý nájdete v Kute, Seminyak-u, Ubud-e a Canggu. Majú skvelú kávu a francúzske pečivo.

Amed. Warung Enak, ktorá sa nachádza v centre Amed-u (Jemeluk Bay). Majú dobré indonézske jedno za akceptovateľné ceny.

Gusto gelato. Najlepšia talianska zmrzlina na Bali! A pravdepodobne aj v Indonézii. Nachádza sa v srdci Kerobokan-u. A aj keď majú zákazníkov veľa, obsluha je rýchla, takže sa nenačakáte dlho.

Jatiluwih, reštaurácia v ryžových poliach. J Terrace, varia dobre a popritom sa kocháte krásnym výhľadom.

10x najdôležitejšie sviatky na Bali

Galungan. Oslava víťazstva dobra nad zlom.

Kuningan. Najvyšší boh indonézskeho hinduizmu, Hyang Widhi, zostupuje na zem a žehná dobrý život všetkým ľuďom.

Festival drakov. Sviatok, počas ktorého sa na oblohu púšťajú lietajúce draky - niektoré majú aj 10 metrov - čo je spôsob akým sa u bohov prihovoriť za to, aby bola úroda dobrá.

Den nezávislosti Indonézie. Oslavy prebiehajú po celej krajine, hlavným centrom osláv je Jakarta.

Festival spisovateľov a čitateľov. Prichádzajú sem spisovatelia a čitatelia z celého sveta. Prebieha v Ubud-e.

Umelecký festival. Hlavná kultúrna udalosť na Bali. Máte možnosť vidieť tradičné tance a počuť tradičnú hudbu.

Kartiniho deň. V tento deň si pripomínajú narodenie Radena Ajenga Kartiniho. Bol bojovníkom za národnú uvedomelosť.

Makepung Negara. Ide o byvolie preteky, ktoré sa odohrávajú v dedine Negara. Juhozápad Bali.

Saraswati. Deň, ktorý je venovaný Dewi Saraswati, bohyni múdrosti, umenia a literatúry.